Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhrn dalších poznatků, tipů a lákadel v Dolním Povltaví a okolí.

Inspirovat se nechali mnozí od románských, gotických stavitelů po buditele a obrozence i součastníky, umělce a známé osobnosti nejrůznějších oborů.

Je to kraj Ludmily a Václavů, Karla IV, zakladatelů vinařství na jižních stráních, vhodných pro moravské i francouzské odrůdy. Je to kraj významných osob.Od Přemyslovců přes známé urozené rody Chotků , Kinských Černínů, Hrzánů, Berků z Dubé a Lobkowiczů se dostaneme ke zmínkám o panu Zajíci z Hazmburka na hradě ve Chvatěrubech, o manželce Jiřího z Poděbrad na Mělníku, o Marii Terezii ve Veltrusích.Také o kralupském rodáku – Rytíři Čestné Legie, který zde maloval,ale také o nejznámějších malířích – Slavíček, Aleš, Mánes.

Sídlo českých kněžen dodnes zdobí domy označené znameními Zlatý Bažant, Zlatý Beránek, Zlatá Hvězda, Modrá Hvězda, (W).Významné církevní památky na ještě starších významných místech nesou ponejvíce jména Marie, Jiřího,Václava, Ondřeje a Víta, Petra a Pavla a také důležitých ochránců před živly – sv.Floriana,Barbory, Krištofa, Michaela a Vojtěcha. Od Kosmase a Dalimila ke Špecingrovi a Čepelákovi vede cesta staletími. Mimo nejznámějších stop Máchy a Seiferta(pamětní síň, pomník, hrob ) se objevují v tomto kraji také Palacký, Viktor Dyk, Třebízský, Vrchlický, Jungman, Štorch, Svat.Čech, Hálek, Bohumil Hrabal, T.G.Masaryk, Franc Kafka i rabín Sidon nebo Palach. Vedle zakladatele České antropologie, první skladatel Polky spolu se sochařem Levým přetvářejícím přírodní útvary, s operní pěvkyní mezinárodního věhlasu.Dvořákova hudební Nelahozeves nás uvádí do světa zvuků vyjadřujících krásu české krajiny. Veltruské hudební slavnosti nás mohou také upozornit, že veltruský anglický park byl založen dříve, než se tento zahradní sloh rozšířil po Evropě.Také se zde konal první velký trh, kde se nakupovalo podle vystavených vzorků.Poprvé mimo Prahu v roce 1875 byla uvedena Prodaná Nevěsta v tomto kraji inspirace.Obec Obříství u soutoku našich řek vzpomíná na Smetanu i Svat.Čecha.

1851 – první pravidelný vlak změnil tvář krajiny. Kolem Kralupského želez. uzlu se začala zabydlovat různá odvětví průmyslu zejména na zpracování zemědělských produktů a potravin.

Také lodní doprava těžila z obou největších řek. Začalo to v Obříství 26.05.1841. Cesta do Drážďan trvala 12 hodin. Deset let ekonomického rozvoje, ale i zhoršení mravů obyvatelstva okolí – tak hodnotili novou situaci v letech 1841 – 1851.A dnešní křižovatky?

Zůstávají.

Hranice Sudet a Empírový mílník- místo, kde se setkával kraj slánský, boleslavský a litoměřický. V dohledu bájná hora Říp a nad tím vším 60ti metrová věž viditelná ze všech směrů, čnící nad soutokem nej …. Českých řek. Vltava… roční průměr 150m kubických. Labe… 98 metrů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář