Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turistická atraktivita a aktivita má 80 let tradici V naší lokalitě se nachází křižovatka turistických cest - červené, zelené a modré. V Kralupech nad Vltavou u kostela sv. Václava se můžete rozhodnout pro červenou - směr Husinec, Klecánky, Bohnice nebo Otvovice, Budeč, Okoř, Horoměřice nebo Nelahozeves Dvořákovou stezkou, Na horách, Jeviněves, Říp, Roudnice. Nebo zvolte okruh po zelené Hostibejk, Lutovník, Kalvárie, Velvary, Chržín, Sazená, Nové Ouholice a Na horách zpět Dvořákovou červenou stezkou do Kralup. Po modré lze dojít do Veltruského parku a Nelahozevsi a pak zpět po červené Dvořákově stezce.

Prvního dubna 2006 se půjde po35té část červené stezky z Kralup do Okoře bez oře, ale i na něm a také na kolech, jak jsem se přesvědčil i loni.Pokud bude opět rekordní účast, mohli by organizátoři přivítat jubilejní účastníky.Převaha mladých v loňském pochodu, různorodost účastníků potvrzuje zvyšující se zájem o pobyt v přírodě jako alternativu k přetechnizované každodennosti.

Všeobecný úpadek lidských kvalit způsobuje nemožnost dohody téměř ve všem.Kdo jezdí rychle,je přesvědčen,že kdo jede pomalu a ještě uprostřed,tak to umí hůře.Už je pro něho rozhodnuto a nebude už posuzovat další okolnosti(výtluky, zdraví, nepozornost z jiných důvodů, náhlé poškození, nebo závadu atd.).A tak často začínají hromadné nehody dnes tak obvyklé.To platí i v ostatních činnostech dnešních uspěchaných a dokonalých .Kuřáci potvrdí,že klidné pokouřeníčko už je spíše snem.Skoro nikdo to již neovládá. Rozvoj motorových pil a sekaček nenapomohl ani kvalitě trav, ani keřům a stromům a ve svém důsledku ani krajině a lidem. Proti zhmotnělým silám zla logická argumentace nefunguje.

Nejhorší ze všeho je zkoumat jednotlivosti a zapomínat na celek- J.A.Komenský.

Chtěl bych vás informovat, že přichází JARO – začátek všeho nového a nejlepší příležitost obnovit hrubě narušený vztah k přírodě. Dnes, kdy se na jednu stranu chrání každé mraveniště a přenášejí se žáby přes silnice, se na druhé straně devastují ohromná území dosud zachované krajiny. Nenahraditelné ztráty v neopakovatelných členitých lokalitách jsou nadále zarovnávány a tím jsou vytvořeny nepřekonatelné bariéry pro všechny tvory včetně lidí.

Naučná stezka - Křemínek

 

 

 

Jedná se o zřízení /založení/Naučné stezky v Dolním Povltaví s důrazem na seznámení procházejících s životními formami přežívajícími v poškozeném moderním prostředí.

Výchozí místo od hospody Pod kaštanem č.1, pod mostem přes VltavuMiřejovicích.První místo - Chráněné tůně s vzácnými druhy, které přežily i katastrofické záplavy, které byly mimochodem celkem běžné před meliorací. Naproti přes řeku je Veltruský  anglický park s dlouhou tradicí a významnou návštěvností. Stezka by pokračovala podél toku naší největší řeky/průtok na soutoku má vyšší než Labe/. Informační tabule by mohla seznámit procházející s druhy vodního ptactva a rostlin lužního lesa. Byli zde i lednáčkové , dnes jsou prý už  v PRAZE a před sto lety dokonce bobři. Dnes možná zahlédneme užovky, pokud je nevyhnala stavba koridoru super rychlé trati železnice.Pod dálnicí je potrubí, které přivádělo slanou vodu až z 25km vzdálených dolů. ustí Bakovského potoka(Srbeč), který pramení až v pohoří Džbánbylo v pravěku pravděpodobně úplně jinde než dnes. Také spoutaná řeka si dříve měnila koryto a vytvářela usazeniny v široké deltě. Podél potoka dnes již také upraveného by vedla stezka dubovým hájem nahoru na ostrožnu.V háji jsou podrosty lísek, dřínů a bylinné patro je zastoupeno kopytníky, podléškami, konvalinkami,ale i borůvčím. Dále na této severní straně jsou i vřesy a kapradí v této teplomilné společnosti a malé nadmořské výšce zcela překvapující. Od jara kvetou podběly, petrklíče, fialky od bílé až po červené a tmavé odstíny. Na malé ploše, asi 500krát 1000m, která zbývá minimálně poškozena je stále ještě ohromná spousta druhů bylin, které zajišťují životní prostředí pro hmyz (vřetenušky, modrásky a píďalky), pěvce i vyšší formy. Svída, srstka,brslen,  šípky, trnky a další zajišťují ochranu a potravu drobné zvěři i predátorům.

I pokud by se nepodařilo zabránit vytěžení 20ti metrové díry, měla by tato stezka své opodstatnění. Vždyť dnes ani mnozí venkované nevědí jak kvete javor. Zde se vyskytuje samozřejmě také problematický, ale i užitečný a krásný v květu - akát, dále jasan, lípa, jíva a několik druhů borovic, modříny a dokonce i smrky a jedle.

Stezka by dále pokračovala k ropným nádržím a podél silnice k nezapomenutelným výhledům na zdevastovanou krajinu v prostoru bývalé těžby/přikládám obr/ a dnešní skládky civilizačních nadbytků, mnohdy vynucených úředníky. Nyní jsme již ve zbytku lesa nad Nelahozevsí. Zde mají krásné tradice. Mimo jiné i cestu pohádkovým lesem. Další cesta by raději nevedla do zavezeného malebného /dříve/údolíčka, ale zpět na modrou  podél nádraží k hospodě.

Tímto by byl ukončen zajímavý a v mnohém obohacující okruh, který by zároveň zvýšil prestiž ochranářských a turistických skupin a obohatil dnešní i budoucí návštěvníky středních Čech-srdce Evropy.

prohlédněte si okolí z výšky http://www.nova-ves.cz/virtualni_prohlidka/

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pochvala

(Lucka, 15. 1. 2014 10:50)

Jsou to super stránky, spousta zuajímavých informací, ke kterým se dá vracet a spousta krásných fotek: http://navraty.rajce.idnes.cz/.
Nesustále se sem vracím a zjistila jsem, že jsem to sem ani nenapsala a nepochválila autora = šikulka, klobouk dolů ;)
Hezký den všem :)

pristavnelahozeves

(JI-VA, 11. 5. 2007 18:27)

V červnu má být v našem regionu nová příležitost k poznání a rekreačnímu pobytu znásobena přístupem po řece.

Omluva

(JI-VA, 22. 3. 2007 11:40)

Když se někdo v kritice pozná a třeba i urazí, je to známka trefy do centra problému, který si oslovený ani nepřipouštěl. To neznamená, že je to útok na jeho osobu. Je to opravdu jen upozornění na nevšímavost a ignoranci jevů, které mohou mít i jiné důsledky, než jaké byly žádoucí.

souhlasím, podpořte takové nápady!

(Lucka, 2. 5. 2006 14:22)

hezké, srozumitelné, pravdivé
Takových článků by bylo potřeba více.
Zajímavé, dobře propracované - jdu se podívat do fotogalerii. Hezký den!!!

inspirující

(erwe, 7. 3. 2006 10:50)

myšlenky o nevšímavosti a rychlosti dnešních aktivit si zaslouží pozornost.Zpomalení je žádoucí.Ď.