předvánoční čas
Vánoční test
1) Co znamená latinské slovo advent?
- příchod
2) Proč se na svátek sv. Barbory nosívala do stavení větvička z ovocného stromu?
- aby děvčata vyvěštila, zda se příští rok vdají - podle toho, zda větvička vykvetla
3) Proč se věřilo, že hospodyně nesmí vstát od štědrovečerního stolu?
- protože by slepice neseděly na vejcích. Většina vánočních zvyků a pověr se týkala hospodářství - zvířat, polností, ovocných stromů, počasí... - lidé se snažili všemožnými úkony zajistit hojnost a zdraví i do dalšího roku.
4) Proč se dříve dávaly ve stavení do oken svíčky?
- aby trefily zpátky ke stolu duše zemřelých předků, dokonce se pro ně i prostíralo ke stolu
5) Jakým skutkem získal sv. Mikuláš pověst o své dobrotivosti?
- svými penězi vykoupil tři dcery jednoho kupce z nevěstince
6) Ze které země pochází zvyk zavěšování větvičky jmelí v místnosti?
- z Anglie - dodnes mnoho rodin věří v jeho kouzelnou moc a málokde chybí o Vánocích zavěšená větvička. Čím více bílých bobulek jmelí má, tím více štěstí na Vás prý v novém roce čeká. Ke snům o jmelí patří i řada výkladů...
7) Z jakých dob se do dnešních dnů dochovala víra, původně staré pohanské rituály, ve zlaté prasátko, magie jmelí, pálení purpury a příprava obřadního pečiva?
- z dob Keltů
8) V jaké přírodní události vlastně tkví prastará podstata oslav vánočních svátků?
- v zimním slunovratu - symbolizuje ho světlo a zapalování svíček
9) Z čeho se skládal tradiční český vánoční pokrm muzika?
- z kousků sušených švestek, jablek, hrušek a meruněk, které se rozvařily a okořenily, přecedily přes pláténko, přidala se lžíce povidel, hrozinky, vlašské ořechy a nastrouhaný perník... vše se povařilo a muzika se podávala horká na dřevěných miskách. Ještě na počátku 20. století nechyběla na žádném štědrovečerním stole.
10) Co bylo hlavní složkou pučálky - oblíbeného pokrmu z pohanských dob?
- hrách - nabobtnalý se nechal 2 - 3 dny klíčit - pučet, pak se opražil na omastku nebo na sucho a podával se slazený medem, cukrem nebo osolený a opepřený. O Vánocích a Velikonocích (velikonoční pražmo) prodávaly pučálku v Praze v Kotcích tzv. baby Pučálnice.
11) Proč se říká starému českému vánočnímu jídlu černý kuba?
- podle hřibů modráků, které se do kuby přidávají a zbarvují pokrm dočerna
12) Se kterou domácí činností byly spojeny bíle oděné obchůzkové bytosti lucie?
- předení lnu - v den jejich obchůzky se nesmělo příst vlákno, neposlušným hospodyním lucie rozmetaly napředené nitě po místnosti
13) Jak je nazýván malý přenosný betlém, se kterým obcházely děti stavení?
- skříňkový
14) Jakou událost symbolizuje den 28. 12. nazývaný Mláďátka?
- malé chlapce ve věku do dvou let pobité na Herodův příkaz v Jeruzalémě, kteří se stali prvními obětmi křesťanské víry. Herodes, židovský král, patřil k nejbezohlednějším a nejkrvavějším postavám světových dějin. Známá Betlémská kaple v Praze byla zasvěcena právě Mláďátkům betlémským.
15) Kdy a kde se v Praze údajně poprvé objevil nazdobený vánoční stromeček?
- 1812, u režiséra Leibicha v Libni
16) Co je to myrha, kterou přinesli tři králové Ježíškovi?
- sušená vonná pryskyřice z myrhovníku
17) Se kterým městem je spojen osud Jana Jakuba Ryby, autora České mše vánoční?
- Rožmitál pod Třemšínem. Jakub Jan Ryba žil v letech 1765 - 1815. Rybova mše je obdobou jesličkové hry přenesená na strukturu mše, zasazená do prostředí českého venkova - a co více - v českém jazyce! Brzy po svém vzniku vzbudila velký ohlas a stala se symbolem českých Vánoc. Rybův život byl pravým opakem této radostné a krásné skladby - po celý život narážel na neporozumění vrchnosti, ve své učitelské práci, měl dlouhé spory s místním farářem. Také ho mučila krutá nemoc. Ten osudný den byl zřejmě nevyhnutelný... neodolal slovům svého oblíbeného Seneky: abych dobře umřel, musím umřít rád... a na okraji lesa nedaleko Rožmitálu si podřezal žíly. Zbylo po něm sedm dětí a manželka Anna.
18) Ve které zemi nosí dárky trpasličí dědeček Jultombe spolu s trpaslíčky Julnissar?
- ve Švédsku. Občas však na sebe vánoční skřítek bere podobu kozla, podle legendy o starém lakomém kozlovi, který odmítl darovat Ježíškovi chlup na teplou přikrývku. Vánoce ve Švédsku jsou oslavami živého světla, elektrické žárovičky se nepoužívají, v každé domácnosti hoří mnoho svíček.
19) Čemu se dříve říkalo calta, štědrovka nebo húska?
- vánočce - vánočky patří mezi nejstarší české obřadní pečivo, kousek se dával dobytku, další kousek se házel do studny, aby měla doboru vodu a kousek musel dostat i dobrý služebník ale špatný pán - oheň.