Uctívání ptáků - kondora, orla, tetřeva, v Římě hus, ale u nás drobných pěvců zejména skřivánka.
Uctívané ptáky nezabíjeli, naopak je chránili a dokonce se je snažili i vykoupit (totemové zvíře), pokud se jich zmocnili příslušníci jiných kmenů. Skřivánci loví larvy. Zpívají ve výši až 150m, kde jsou sotva vidět. Krásný zpěv padá z oblohy spolu s paprsky slunce. Skřivan začíná zpívat při vzletu a čím je výše tím zvučněji zní jeho hlásek. Když se pak vrací na zem, zpívá stále přerývaněji a dvacet metrů nad zemí (podle některých pramenů) umlká úplně. Možná záleží i na době, nebo dalších okolnostech, protože podle mne jeho rychlý pád se zpěvem končí až těsně nad terénem. ALAUDIDAE, Alauda Arvensis nebo Lullula Arborea? Sedí dva týdny na vejcích a deset dní ještě krmí v hnízdě a pak nosí mladým potravu. Když se rodiče s prvními mladými rozloučí - zahnízdí znovu. Ptáci, které můžeme na jaře spatřit jako první - odlétají na podzim jako jedni z posledních. Ojediněle přezimuje. Na náhorních stepích je jen sněhový poprašek a potravy na zemi je dost. Tito ptáci statečně překonávají rozmary počasí, pokud jsou jen přechodné. Pokud v listopadu odletí do jihozápadní Evropy, mohou se stát ozdobou tabule. Labužníci se velmi pochvalně vyjadřují o pokrmech z masa drobných ptáků. Lidé dosud hubí obrovské množství ptáků. Pokud neodletí mohou je u nás zahrnout buldozery při skrývce spolu se vším cenným a krásným.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10219858291-potrebujeme-skrivana/
Komentáře
Přehled komentářů
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10292341435-o-syslech-a-lidech/
foto: Marián Polákfoto: Marián Polákfoto: Marián Polák
Po všech stránkách sympatické chlupaté zvíře, opředené řadou záhad, žijící v atraktivním prostředí golfových hřišť, letišť a stepí. Sysel obecný. Patří v mnoha ohledech mezi naše nejpozoruhodnější savce: každý ho zná – a přece ho málokdo viděl na vlastní oči. Dokonce i odborníci o něm vědí dosud jen velmi málo. Ještě nedávno to byl pronásledovaný polní škůdce – dnes patří mezi nejvzácnější savce Evropy.
Sysel je stepní živočich a do Evropy se rozšířil teprve s takzvanou kulturní stepí, tedy se zemědělskou krajinou. Současné změny mu ale nevyhovují, a proto postupně mizí z velké části kontinentu. Například v Německu už sysel vyhynul, a tak dnes leží severní i západní hranice jeho výskytu na území naší republiky.
Zajímavé je současné rozšíření tohoto druhu u nás – prakticky všechny syslí kolonie najdeme na uměle vytvořených a udržovaných plochách, zejména na letištích nebo golfových hřištích. Asi nejznámější a zároveň největší z nich leží paradoxně v Praze – na ploše letňanského letiště. Jak se tam syslové dostali? To je dosud záhada – všechny pokusy o umělé přestěhování kolonií, které podnikli ochránci přírody, až dosud selhaly. Podle vzpomínek pamětníků ale přinejmenším některé z kolonií kdysi vznikly právě umělým vysazením.
V roce 2009 zahájili zoologové z pražské přírodovědecké fakulty spolu s ochranáři výzkumný projekt, dosud největší svého druhu v Evropě, jehož cílem je získat o syslovi maximum informací. Víme, že je to společenské zvíře, které žije výhradně ve velkých koloniích – o jejich struktuře a vzájemných společenských vztazích jejích členů je však dosud známo jen velmi málo. Zdá se například, že syslové se domlouvají pomocí poměrně složitého „jazyka“ složeného z různých druhů hvízdání. Zajímaví jsou také specifičtí cizopasníci syslů a některé druhy brouků, kteří krmí své larvy právě syslím trusem.
Sysel je tedy nejen sympaťák, ale může být zajímavým objektem zkoumání, a také důležitým klíčem k pochopení historie naší krajiny a k její ochraně.
tv 2014
(jirka, 25. 11. 2014 14:27)
opakování je matka moudrosti
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10219858291-potrebujeme-skrivana/
co nám kdysi před lety uniklo se znovu připomíná
hezký den
březen 2007
(JI-VA, 22. 3. 2007 11:18)Skřivánci ještě zpívají a zřejmě netuší, že jejich hnízdiště je ohroženo člověkem, který o nich nic neví.
společné vzpomínky
(jirik, 25. 11. 2006 16:46)
I čínské národy měly podobné mýty o stvoření světa.Malý ptáček nosil kamínky do moře až vytvořil ostrov.
Jiný- z vejce, které bylo rozpůleno sekerou vzniklo nebe a zem.
z novin
(ríša, 26. 7. 2006 17:11)
statistici uvádějí, že počet ptáků na našem území klesne nejméně o polovinu.To je alarmující.Celosvětově se počet našich spolužijících snižuje obrovským nezadržitelným tempem. Brzy nebude vůbec žádné místo pro život forem jak jsme je znali ještě nedávno.Vzpamatujme se.Chraňme alespoň své okolí.RG.
kounov-Na horách
(jirka, 14. 4. 2006 12:27)Planina Na horách je sice níže položená a má menší plochu, ale je osídlená velmi podobnou florou i faunou. Výhodou je lepší rozhled pro návštěvníka.Historické souvislosti mohou vycházet ze společného povodí.Vltava a její nepřekonatelná delta mohla být opravdovou hranicí.Bakovský a Srbečský potok byl zřejmě jednou z cest k středozemnímu moři a jeho civilizacím, zejména k Mínojské zanikající kultuře.
vrátili se skřivánci
(ríša, 5. 4. 2006 16:56)letos v březnu 2006 krásně zpívají nad Dvořákovou stezkou vedoucí přez planinu Na horách.Nad ostrožnou s výhledem na bájný Říp.
lepší pohled po letech v čt
(jirka ze Syslovic, 5. 1. 2015 13:26)